Reiki Uygularken Neler Hissedilir? (Detaylı)

Reiki Uygularken Neler Hissedilir?

Reiki öğrencilerinin merak ettiği şeylerden birisi olan Reiki uygularken neler hissedilir sorusunu detaylı bir şekilde ele alacağız.

Reiki seansı sırasında Reiki enerjileri uygulayıcı ve alıcı arasında akarken, iki beden de belirli hislerle yanıt verebilir veya tepki gösterebilir. Bu hisler genellikle her zaman keyif vericidir. Isı, sıcaklık, soğukluk, hafiflik, kararlılık ya da güçlülük hissedebilirsiniz. İster veriyor ister alıyor olun, Reiki’nin aktığını hissediyor olmanız, enerjinin memnuniyetle karşılandığını gösterir.

Reiki Nasıl Hissettirir

Reiki, bedeni düzenleyen bir termostat gibi çalışır. Sıcaklığı düzenlemek için otomatik olarak açılıp kapanan bir fırın gibi, Reiki dengeleyici enerjileri dağıtmak için gerektiği kadar yavaş veya hızlı akar. Tıpkı ileri geri sallanan bir sarkaç gibi, Reiki bazen düzensiz, bazen de yumuşak bir şekilde hareket eder. İçimizde çalkalanan Ki enerjisinin bu dalgalanmaları genellikle karıncalanma, sıcak basması, tüylerin diken diken olması, üşüme, zonklama vb. şeklinde hissedilebilir.

Reiki Duyumları ve Hissiyatları Nelerdir?

Bir Reiki tedavisi sırasında hem Reiki uygulayıcısı hem de alıcı Reiki duyumlarını hissedebilir. Uygulayıcının elleri, avuç içlerinden geçen akışın bir sonucu olarak sıklıkla ısınır. Alıcı, gelen Reiki enerjileri, bastırılmış duygusal gerginliği ve stresi yatıştırıp sakinleştirdiği için sıklıkla uykulu hisseder ve tekrar tekrar esner.

Bir Reiki seansı sırasında aşağıdaki hislerden herhangi birini yaşayabilirsiniz: 

Sıcaklık veya serinlik, iğne batması, titreşimsel uğultu, elektrik çarpması, uyuşukluk, zonklama, kaşıntı ve uyku hali.

Bazı insanlar bedenleriyle, diğerlerinden daha uyumludur ve Reiki uygulanırken ortaya çıkan daha sezgisel duyumları hissedebilirler. Reiki verirken ya da alırken imgeleme, kinestezi ve/veya iç sesleri deneyimleyebilirler.

Reiki Uygularken Hiçbir Şey Hissetmeyebilirsiniz

Reiki duyumları çok sübtil olabilir ve gözden kaçabilir, ancak sürekli uygulama ile çoğu insan en ufak enerji değişimlerini bile fark etmeye başlayacaktır. Çok az kişi Reiki ile ellerin vücuda dokunuşunun ötesinde nadiren bir şeyler hissedecek ya da hiçbir şey hissetmeyecektir.

Neyse ki, Reiki siz hissetseniz de hissetmeseniz de işe yarar. Reiki tedavisi verirken hisleri hissetmekte zorluk çekiyorsanız, gözlerinizi kapatmayı deneyin. Gözlerinizi kapalı tutmak görsel dikkat dağınıklığını ortadan kaldırır, bu da kişiye ve hislere daha fazla odaklanmanıza yardımcı olur.

Reiki Uygularken Ellerin Isınması veya Soğukluk

Reiki I. Seviye uyumlamanızı aldıktan sonra şifa seansları esnasında genellikle ellerinizin ısınacağı söylenir. Ellerinizin ısınması, uyumlamanın işe yaradığının ve artık gerçekten Reiki için bir kanal olduğunuzun güvenilir bir işaretidir. Ellerinizin ısınması, Reiki’nin ellerinizden aktığını ve artık gerçek bir Reiki kanalı olduğunuzu gösterebilir. Ama eğer elleriniz ısınmazsa, bu hiçbir şey olmadığını ve uyumlamanızın başarısız olduğunu mu gösterir? Hiç de değil. Herkesin uyumlama deneyimi benzersizdir. Ellerinizin ısınması gerektiğini ya da deneyiminizin diğerlerinden farklı olduğu için bir şekilde eksik olduğunu söylemek büyük ölçüde yanıltıcıdır.

 

Reiki uygulamadan önce ellerinizi daima su ve sabunla yıkayın. Güzel kokulu sabun ve losyonlardan kaçının, özellikle de tedavi ettiğiniz kişinin bu ürünlerde kullanılan aromatik kimyasallara alerjisi varsa. Elleriniz doğal olarak soğuksa, tedaviye başlamadan önce ısıtmak için avuç içlerinizi birkaç saniye hızlıca birbirine sürtün.

 

Reiki Tedavisi Sırasında Sıcaklık Değişimleri

Bazı Reiki uygulayıcıları için, Reiki tedavisi uygularken el sıcaklığı değişebilir. Bu değişiklikler yakıcı sıcaktan buz gibi soğuğa kadar değişir. Bazen uygulayıcının ve alıcının sıcaklık algısı farklı olabilir. Örneğin siz Reiki verirken canınızın yandığını hissedebilirsiniz ama alıcınız dokunuşunuzdan dolayı bir serinlik hissedebilir. Ya da alıcı ellerinizin sıcaklığından söz ederken sizin elleriniz üşüyor olabilir.

Yin Yang felsefesine göre eğer uygulayıcının elleri sıcaksa, bu alıcının vücudunda çok fazla Yang enerjisi olduğunu gösterir. Eller soğuksa, vücutta çok fazla Yin enerjisi var demektir.

Reiki seansında Ekstra Şifalı Eller

İşte hiç de nadir olmayan bir deneyim. Bazı Reiki alıcıları, Reiki seansına başka uygulayıcıların da katıldığını hissedebilirler. Örneğin, bir danışanım bire bir seans sırasında vücudunun üzerinde bir çift el daha hissettiğini söylemişti. Bu ruhsal rehberlerin de seansa katıldığını gösteriyor.

Reiki Uygulaması Esnasında Titreşim Hissi

Reiki’nin titreşim hissi vücudunuzun her yerinde, ama özellikle avuç içlerinizde hissedilebilir. Bunun nedeni avuç içlerinin Reiki enerjisinin çıkış noktaları olmasıdır. Reiki, çocuklarının eve gelmesini kollarını açmış kapıda bekleyen endişeli bir anne gibidir. Reiki ellerinizden dışarı akmak ve iyi bir şekilde kullanılmak ister. Ellerinizi kendinizin ya da bir başkasının üzerine koyduğunuz anda, Reiki kendiliğinden akmaya başlar.

Reiki ‘ye uyumlandıktan sonra, bir tür yürüyen enerji jeneratörü haline gelirsiniz. Vücudunuz ısınır ve Reiki ‘ye açık olan herhangi birinin yakınında olduğunuzda şifa enerjileri yaymaya başlarsınız. Bu duygu yeni uyumlanmış kişiyi bunaltabilir, özellikle de önceden bunun olabileceği konusunda bilgilendirilmemişse. İlk tepkiniz ellerinizi kişinin üzerine koymak olabilir, ancak bu tavsiye edilmez. Bedeninizdeki hisler size o kişinin buna açık olduğunu söylüyor diye asla bir kişinin yanına gidip ona dokunma hakkına sahip olduğunuzu düşünmeyin. Her zaman önce sorun.

Reiki Farkındalığı

Reiki’nin o kişiye akması için ellerinizi o kişinin üzerine koymanıza gerek yoktur. Sadece yüzünüze bir gülümseme yerleştirin ve Reiki’nin tüm aktarımı yapmasına izin verin; sadece Reiki için bir kanal olduğunuzun farkında olmanız yeterlidir. Alıcı kişinin herhangi bir şeyin gerçekleştiğinin farkında olması gerekmez.

Bir sinema salonunda oturmak ya da markette alışveriş yapmak gibi kalabalık bir topluluğun arasındaysanız, Reiki’nin gerçekte kime aktığını muhtemelen bilemezsiniz. Bir Reiki kanalı olarak rolünüzü benimseyin ve alıcıyı bilmenizin gerekli olduğu gibi bir düşünceye kapılmamaya çalışın. Reiki’nin nereye gittiğini bilmek önemli değildir. Sadece akmasına izin verin. Bir süre sonra, Reiki sizden akarken dikkat bile etmeyeceksiniz çünkü bu rutin bir olay haline gelecektir.

Değerli taşların iyileştirici özelliklerine aşina olan şifacılar bazen danışanlarıyla yaptıkları Reiki seanslarında belirli kristallerin iyileştirici enerjilerini birleştirirler. Öte yandan metaller enerji iletkenleridir ve Reiki’yi emerek potansiyel olarak alıcıyı tüm faydalardan mahrum bırakırlar. Manyetik takılar da Reiki enerjisini polarize edebileceğinden dolayı sorun oluşturmaktadır.

Titreşen Reiki Enerjisi Topları

Reiki’nin ellerinizde toplanıp dönen bir enerji küresi yaratacağı zamanlar olabilir. Avucunuzun içine yapıştırılmış bir tenis topunuz olduğunu hayal edin. Ne kadar uğraşırsan uğraş, ondan kurtulamazsın. Şimdi, bu tenis topunun nabzı olan canlı bir organizma olduğunu hayal edin.

Ellerinizde bu titreşen enerji toplarını deneyimlemek tuhaf, hatta rahatsız edici bir his olabilir, ama endişelenecek bir şey yok. Reiki sizin dışınızda herhangi bir yere akmaz çünkü onun gideceği belirli bir yer yoktur. Ancak bu, kendi kendine Reiki ‘ye ihtiyaç duyulduğunun bir göstergesi olabilir. Ellerinizdeki bu fazla enerjiden yararlanın ve ellerinizi vücudunuzun üzerine koyun. Reiki’nin vücudunuza akmasına izin vermek, enerji topunu avuçlarınızdan azaltmaya veya serbest bırakmaya yardımcı olmalıdır.

Nesnelere Reiki Aşılamak

Vücudunuzda aşırı bir enerjinin biriktiğini hissettiğiniz her an, cansız nesnelere Reiki aşılayarak bundan yararlanabilirsiniz. Reiki’yi nesnelerin içine yerleştirmek, onları şifa araçlarına dönüştürür. Reiki, nesneyi ellerinizin arasında tutarak ve Reiki enerjilerinin içine akmasına izin vererek herhangi bir nesneye yerleştirilebilir. Reiki II. Seviye uygulayıcıları da enerjileriyle birlikte Reiki sembollerini bu nesnelerin içine yerleştirerek onları daha da güçlü hale getirebilirler.

Aşağıdaki nesnelerden herhangi biri Reiki ile doldurulabilir:

Dinlendirici bir gece uykusu için yastığınızı Reiki enerjileriyle doldurarak yatağınıza Reiki uygulayın.

Banyo suyunuza Reiki verin – hiçbir şey Reiki banyosuna girmekten daha rahatlatıcı olamaz.

Lambalarınıza ve ampullerinize Reiki uygulayın; ışıkları Reiki ışıltısına sahip olacaktır!

Aromaterapi mumlarınıza, tütsü çubuklarınıza ve çiçek özlerinize Reiki uygulayın.

Şampuanınıza, cilt losyonlarınıza ve diş macununuza Reiki uygulayın.

Vitaminlerinize ve reçeteli ilaçlarınıza Reiki uygulayın.

Ayakkabılarınıza reiki uygulayın – bu ayaklarınız için özel bir tedavi olacaktır.

Sistem çökmelerinin sayısını azaltmak için bilgisayarınıza reiki uygulayın.

Rahatsız edici arayanlara karşı daha sabırlı olmanıza yardımcı olması için telefonunuza reiki uygulayın.

Reiki Akışı ile Titreşen Eller

Su hortumları, içlerinden akan suya uyum sağlamak için genişler ve daralır. Aynı şekilde, bedeniniz de vücudunuzdan aktarılan Reiki’nin akışına uyum sağlar. Reiki avuçlarınızdan alışık olduğunuzdan daha hızlı veya daha büyük oranlarda çekildiğinde, ellerinizin titreştiğini hissedebilirsiniz. Titreşim, Reiki’nin vücudunuzdan çok hızlı bir şekilde fışkırarak ellerinize geri dönmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Reiki dışarı çıkmaya ve gitmesi gereken yere gitmeye çalışmaktadır, ancak avuçlarınızdaki açıklıklar onu verimli bir şekilde iletmek için çok dardır.

Bu aşılamaz bir sorun değildir. Yanlış bir şey yapmadınız, bu yüzden fazla endişelenmenize gerek yok. Ellerinizdeki titreme, sadece, sizden Reiki alan kişinin büyük bir ihtiyaç içinde olduğunu gösterir. Alıcı, Reiki’yi alabildiği kadar hızlı bir şekilde sünger gibi emiyordur.

Diğer Reiki Duyumları

Ellerinizdeki titreşim hissinin yanı sıra, bileklerinizde ve parmaklarınızın eklemlerinde de ağrı hissedebilirsiniz. Ağır hastalıkları olan insanları tedavi ederken, Reiki enerjilerinin boynunuzdan, omuzlarınızdan ve ayrıca kollarınızdan aşağı doğru güçlü bir şekilde çekildiğini hissedebilirsiniz. Birini tedavi ederken daha yüksek hacimlerde Reiki kanalize etmeyi acı verici veya rahatsız edici buluyorsanız, ellerinize dinlenme şansı vermek için zaman zaman alıcıdan ellerinizi çekin. Alternatif yapabilirsiniz – on dakika uygulamalı, on dakika uygulamalı, vb.

Reiki Akışını Kolaylaştırmak

Reiki en kısa ve uygun yolu bularak akar. Bir nehrin doğal akışı bir engelle karşılaştığında, su ya barikatı aşana ya da engelin etrafından dolaşarak bir sonraki açık kanala geçene kadar o bölgede birikir.

Reiki tıpkı bir nehir gibidir. Reiki’nin enerjileri, bizi doldurmak için en doğal yolu izleyerek bedenlerimizden akar. Reiki’yi uygulamak için kullanılan el pozisyonları, enerjinin vücuda farklı kanallardan girmesini sağlar.

Tüm vücudu kapsayan bir Reiki tedavisinde kullanılan temel el pozisyonu vardır. Bu pozisyonların her birinde beş dakika boyunca Reiki uygulamak, Reiki’nin tüm vücuda eşit olarak dağıtılmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, eller bir bölgeye yerleştirildiğinde, bazen kişi başka yerlerde sıcak noktalar hissedecektir. Örneğin, ellerinizi kişinin boğazına koymuş olabilirsiniz, ancak kişi bacaklarından birinden veya her ikisinden aşağıya doğru akan bir enerji akışı hissedecektir. Her zaman Reiki’nin gitmesi gereken yere gittiğini bilin.

Blokajlarla Çalışmak

Ellerinizi çeşitli el pozisyonlarında hareket ettirirken, bedeninizde blokaj hissettiğiniz bir pozisyona gelebilirsiniz. Artık avuçlarınızdan Reiki aktığını hissetmediğinizde, içinizden gelen ilk his bir sonraki el pozisyonuna geçmek olabilir ama bekleyin. Tıkanmış bölgeler daha yoğundur ve genellikle onlara daha fazla dikkat gösterilmesi gerekir. Bazen Reiki’nin yeniden akmaya başlaması için tek yapmanız gereken ellerinizi o konumdan bir ya da iki santim yukarı ya da aşağı kaydırmaktır. Eğer bu işe yaramazsa, sabırlı olun. Devam etmeden önce, Reiki’nin bloke olduğunu hissettiğiniz yerde ellerinizi tam beş dakika boyunca alıcının vücudunda tutun.

Eterik Elinizle Uyum Sağlayın

Reiki verirken bedene hiçbir baskı uygulanmamalıdır. Ellerinizi nazikçe vücudun üzerine yerleştirin. Ancak, Reiki verirken ellerinizin gerçekten bedenin derinliklerine dalıyormuş gibi hissedildiği durumlar olabilir. Bu dalma veya manyetik çekme hissi, eterik eliniz derin dokulara doğru uzandığında meydana gelir.

Reiki tedavisi sırasında bir koku duyabilirsiniz. Bunun bir ruh rehberinin, melek varlığın ya da Yükselmiş Üstadın seansınızı ziyaret ettiğinin bir göstergesi olabileceği söylenilir.

Eterik eliniz fiziksel elinizle birleşmek için kendini geri çekmeden önce fiziksel elinizi kaldırmak şifa seansında bir kesintiye neden olabilir. Elleriniz bedene yapışmış gibi hissediyorsa, muhtemelen daha derin bir eterik şifa gerçekleşiyordur. Derin şifa çalışması yapılırken ellerinizi daha uzun bir süre ayni pozisyonda tutmak gerekir. Zaman kısıtlamaları veya başka bir sebepten dolayı ellerinizi ayni pozisyonda tutmanız mümkün değilse, ellerinizi ani hareketler yapmadan yavaşça kaldırdığınızdan emin olun. Mümkün olduğunca nazik olmaya özen gösterin.

Reiki Asla Boşalmayan Bir Depo Gibidir

Birine Reiki tedavisi uygularken, zamanınızı ve yardım etme niyetinizi ortaya koyarsınız: kendi enerjinizden hiçbir şey vermezsiniz. Reiki’nin kaynağı sonsuzdur. Asla tükenmez. Bir Reiki uygulayıcısı olarak, kendinizi Reiki ‘ye erişilebilecek bir aracı olarak sunarsınız.

Reiki tedavisi sırasında ve sonrasında çeşitli duygular hissedebilirsiniz. Bu duygular yorgunluktan coşkuya ya da bunların arasında bir şeye kadar değişebilir. Ancak, bu duygular enerjiniz tükendiği için ortaya çıkmamıştır. Başka bir şeyler oluyor. Kendiniz Reiki ‘ye büyük ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz ve başka bir kişiye Reiki vererek siz de Reiki almış olabilirsiniz. Reiki her zaman uygulayıcının olduğu kadar alıcının da ihtiyaçlarıyla ilgilenecektir. Reiki her zaman çifte tedavi sunar. Eğer bir başkasına Reiki verdikten sonra rutin olarak kendinizi yorgun hissediyorsanız, bu bir süreliğine kendi tedavinize odaklanmanız gerektiğinin bir göstergesidir. Kendi ihtiyaçlarınızla ilgilendikten sonra, kendinizi daha iyi hissedecek ve Reiki’yi başkalarıyla paylaşma konusunda daha becerikli olacaksınız.

Reiki Uygularken Başkalarının Ağrısını Hissetmek

Eğer bir uygulayıcı empat ise, diğer insanlara dokunmak onun yansıtılmış hastalıklar geliştirmesine (öyle görünmesine) neden olabilir. Ancak, empatik yeteneklere sahip olmak Reiki için bir gereklilik olmadığı gibi, Reiki’nin gücünü de artırmaz. Empatların, başka bir kişinin ağrılarını veya duygularını “üstlenme” veya “hissetme” yeteneğinin en iyi teşhis aracı olarak kullanıldığını öğrenmeleri gerekir. Empatik duygulara kendinizi kaptırmayın, bunlar mümkün olan en kısa sürede serbest bırakılmalıdırlar.

Empatik yapıya sahip kişiler aynı zamanda son derece hassas kişiler, aşırı hassas kişiler veya “aşırı uyarılabilir” kişiler olarak da bilinir. Bir araştırmaya göre, son derece hassas insanlar ya da diğer adıyla yüksek hassasiyetli insanlar dünya nüfusunun yüzde 15 ila 20’sini oluşturmaktadır.

Empati sahibi olmanın Reiki ile bir ilgisi yoktur. Ancak siz de bir empat iseniz, ekstra özen gösterin ve bu bölümdeki önerilere bakın.

Kendinizi bir başkasının duygularını ya da ağrılarını kendi bedeninizde hissederken bulduğunuzda, nazik, derin nefesler alın ve tedavi ettiğiniz kişiden de birkaç derin nefes almasını isteyin. Bu, tıkanmış enerjinin dağılmasına yardımcı olacak ve böylece tedaviye rahatsızlık duymadan devam edebileceksiniz.

Reiki Uygulaması Sonrasında Yaşanabilecek Yan Etkiler

Birçok kişi size Reiki’nin hiçbir yan etkisi olmadığını söyleyecektir ama ben şahsen buna katılmıyorum.  Yan etkisi olmadığını söyleyenlerin, yan etkileri son derece olumsuz ve potansiyel olarak zararlı olarak sınıflandırdıklarını belirtmek isterim.  Şimdi, Reiki’nin zarar vermediğine katılıyorum, ancak tüm şifa biçimlerinin zihinsel, fiziksel, duygusal ve ruhsal varlığımız üzerinde bir etkisi olabilmektedir.  Reiki ‘den sonra yaşayabileceğiniz yan etkiler, masaj randevusundan sonra yaşayabileceğiniz ağrılara veya ağır bir terapi seansından sonra ihtiyaç duyabileceğiniz yarım günlük uyku ihtiyacına benzetilebilir.

Birçok kişi yan etki yaşamaz, ancak burada dikkat etmeniz gereken birkaç şey vardır:

Ağlama nöbetleri

Susuzluk

Yönelim bozukluğu veya ‘beyin sisi’

Coşku

Yorgunluk

Grip benzeri semptomlar

Sık idrara çıkma veya bağırsak hareketleri

Baş ağrısı

Yoğun veya baskın duygular

Mide bulantısı

Veya seansınız sırasında duyulan hislerin devamı…

Bu yan etkiler sadece bedeninizin ve zihninizin detoks yapmasıdır.  Etkiler geçicidir ve genellikle seansı takip eden 48 saatten fazla sürmez.  Yan etkiler, özellikle seanstan sonraki ilk birkaç gün içinde (ne sıklıkta Reiki aldığınıza veya neler yaşadığınıza bağlı olarak) iyi bir kişisel bakım uygulaması ile önlenebilir ve tedavi edilebilir.  Bu, bol su içmeyi, düzenli aralıklarla sağlıklı yemekler yemeyi, düşünmek ve rahatlamak için zaman ayırmayı, iyi bir uyku hijyeni uygulamayı ve vücudunuzun neye ihtiyacı olduğuna çok dikkat etmeyi içerir.

Danışanlarımı her zaman meditasyon yapmaları ve dinlenmeleri için kendilerine fazladan zaman ayırmaya yönlendiririm ve olası yan etkileri ele almak için soruları veya endişeleri olduğunda, benimle iletişime geçmeleri konusunda kendilerine olanak sağlarım.

 

Yorum yapın